مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» تاثير ايمپکت فاکتور در مجله چيست؟

تاثير ايمپکت فاکتور در مجله چيست؟
يکي از ملاک‌هاي تعيين کننده پرستيژ علمي مجلات ايمپکت فاکتور است. بر اين اساس است که بسياري از پژوهشگران علاقه دارند در مجله‌اي به چاپ مقاله بپردازند که داراي ايمپکت فاکتور بالا باشد. در نهايت با توجه به دلايل ذکر شده اين احتمال وجود دارد که کاربردهاي صحيح و غلط از ايمپکت فاکتور مجله انجام گردد. 


در ادامه ميخواهيم بررسي کنيم که کاربرد اين ايمپکت فاکتور در تاييد مجله و در نهايت مقاله در کجاست و از تاثير هاي مثبت و منفي آن مطلع شويم؛


1. تعيين پرستيژ علمي مجله

 وقتي محققي مي‌خواهد براي چاپ مقاله خود، يک ژورنال انتخاب کند، مجلات بسيار زيادي را پيش روي خود مي‌بيند.ايمپکت فاکتور يا IF در اين ميان يک عامل مهم سنجش سطح اعتبار مجلات است که به پژوهشگر کمک مي‌کند تا موقعيت و جايگاه علمي مجلات را بشناسد. به عنوان يک قاعده کلي، هرچقدر ضريب تاثير يک مجله بالا باشد، به همان ميزان پرستيژ علمي و کيفيت آن نيز بالا خواهد بود. بنابراين، مورد اول، يکي از استفاده‌هاي صحيح از ضريب تاثير مجله است.


2. ارزيابي علمي و دانشگاهي

گهگاهي مسئولين دانشگاه براي اينکه به فردي بورس تحصيلي يا مزاياي ديگري بدهند و يا اينکه فردي را از لحاظ علمي ترفيع کنند از ضريب تاثير استفاده مي‌کنند. به اين معني که اگر آن فرد در يک مجله با ايمپکت بالا يک مقاله چاپ کنند همين را به عنوان ارزش علمي فرد تلقي مي‌کنند و تصميم مي‌گيرند. حال آنکه اگر فردي در شرايط ديگر داراي چندين مقاله بدون ضريب تاثير و داراي آثار علمي غير از مقاله باشد، رقابت را به حريف خود خواهد باخت.

بايد مد نظر قرار دهيم که ضريب تاثير نشان دهنده ضريب تاثير مقاله نيست بلکه متعلق به مجله و تمامي مقالاتي که در آن چاپ شده‌اند است. گهگاهي ديده مي‌شود که در سابقه يا آرشيو يک مجله چندين مقاله قوي از پژوهشگران صاحب نام درج شده است که مجله، ضريب تاثير فعلي خود را بيشتر مرهون اثر آن نويسندگان است و مابقي مقالات اثر گهگاه ناچيزي بر افزايش ضريب تاثير آن مجله مي‌گذارند. بنابراين، استفاده از ضريب تاثير مجله براي ارزيابي کيفيت علمي يک فرد نمي‌تواند ملاک کافي باشد. در نهايت مي‌توان اين مورد را جزو موارد استفاده ناصحيح از ضريب تاثير قلمداد نمود.


3.  انتخاب مجلات براي کتابخانه‌ها

 هزاران ژورنال هم اکنون وجود دارند که دوست دارند نسخه‌اي از مجلات آنها در کتابخانه‌هاي معتبر باشد. ضريب تاثير اين امکان را به مسئولين کتابخانه ها مي‌دهد تا بتوانند از بين مجلات مختلف و متقاضي، آن مجلاتي که داراي ضريب تاثير بالايي هستند را انتخاب نمايند. بنابراين، مورد دوم نيز جزو استفاده‌هاي صحيح از ضريب تاثير مجله است.اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده